Василь Філеш

Народився у с. Бронька Іршавського району Закарпатської області. Закінчив відділ художньої обробки металу в Ужгородському училищі прикладного мистецтва (1975 р.).Режисер-постановник та художник-постановник зразкового дитячого Українського музично-драматичного театру «Пролісок».

Любов до малювання Василь Філеш має з дитинства. Коли вирішив вступати до художнього училища, батько був проти і навіть сказав: «Ти обрав собі таку спеціальність, що визнають тебе, як умреш». Тоді підтримав хлопця дідусь, а згодом стало зрозуміло, що юнакові справді судилося стати художником. Пізніше, як розповідає митець, на захисті дипломної роботи Федір Манайло сказав: «Ви про нього ще почуєте. Бачите, як він володіє фігурою та кольором? Я буду за ним слідкувати».

Учителями Василя Філеша стали Вільмош-Йожеф Берец, Шандор Петкі. Останній, зокрема, привив любов до акварелі по мокрому. Вдається автор і до інших технік, як-от: олія, темпера, пастель. Працював і з монументальним мистецтвом, зокрема, створив вітражі та мозаїки.

Василь Філеш працює у різних жанрах: зображає пейзажі рідної Іршавщини, пише натюрморти, звертається до тематичних сцен, має й роботи релігійного змісту. Портрети автор пише рідко, бо показує не візуальне відображення людини, а її внутрішній світ.

Стиль художника впізнаваний. Народний художник України Володимир Микита каже про творчість Василя Філеша: «Він постійно у пошуках, у нього немає повторів, кожна робота має свій смисл. Дух Закарпаття закладений у кожній його роботі. Зараз, коли сотні напрямків, він притримується істинно закарпатського духу, але одночасно з тим він і сучасний художник». Колористика робіт майстра виокремлює його з-поміж інших: працює з контрастом, часто вдається до поєднання теплих та холодних кольорів.

Учасник обласних, всеукраїнських, республіканських виставок. У доробку митця налічується близько 1000 робіт, цілі колекції розійшлися світом. Роботи Василя Філеша зберігаються у фондах Дирекції художніх виставок України, Міністерства культури України, приватних збірок Бельгії, США, Німеччини, Угорщини тощо.