Василь Німчук

Життєпис

Василь Німчук народився 6 липня 1933 року в селі Довге Іршавського району Закарпатської обл.

У 1955 році закінчив Ужгородський університет. З 1958 року працював в Інституті мовознавства НАН України, а з 1991 — в Інституті української мови НАН України. З 1998 до 2008 року — директором.

Дослідник давньоруської та старослов'янської мов, історії, діалектів та ономастики української мови, історії української літературної мови, історії української лінгвістики, проблем української мови як конфесійної тощо.

Творчий доробок

Серед наукового доробку – понад 500 наукових праць.

Автор монографій «Староукраїнська лексикографія в її зв'язках з російською та білоруською» (1980), «Мовознавство на Україні в XIV—XVII ст.» (1985), «Давньоруська спадщина в лексиці української мови» (1992).

Один з авторів праць: «Словник гідронімів України» (1979), «Історія української мови. Морфологія» (1978), «Історія української мови. Синтаксис» (1983), «Історія української мови. Лексика і фразеологія» (1983), «Жанри і стилі в історії української мови» (1989) та ін. Відп. редактор «Історії української мови. Морфології» (1978), «Історії української мови. Фонетики» (1979).

Підготував до видання і дослідив низку пам'яток української мови, зокрема «Лексис…» (1964) і «Грамматіку словенску» (1980Лаврентія Зизанія, «Лексикон словенороський» Памва Беринди (1961), «Синоніму славенороскую» (1964), «Лексикон латинський» Єпіфанія Славинецького та «Лексикон словено-латинський» Єпіфанія Славинецького й Арсенія Корецького-Сатановського (обидві — 1973), «Граматику слов'янську…» Мелетія Смотрицького (1979) та ін.

Василь Німчук дослідив і опублікував «Київські глаголичні листки» (1983). Підготував до видання текст «Слова о полку Ігоревім» і примітки до нього (1977), факсимільне видання «Київських глаголичних листків».

Німчукові належать дослідження мови творів Василя ДовговичаОлександа Духновича, мовознавчої спадщини Олексія ПавловськогоАгатангела КримськогоПавла Білецького-Носенка.

Під керівництвом Василя Німчука був розроблений проект правопису 1999 року.

Німчук є членом редколегії і одним із авторів енциклопедії «Українська мова» (2000). Засновником та головним редактором наукового журналу «Українська мова» (2001)

Нагороди, премії та звання

Премія АН УРСР ім. І. Я. Франка (1985); Ювілейна медаль П. Й. Шафарика (1995); Всеукраїнська премія імені Івана Огієнка в галузі науки (2003); Почесна грамота Верховної Ради України (2013);

Почесний доктор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (2014).

Друковані праці

Василь НІМЧУК. Мовознавство на Україні в XIV—XVII ст.

Історія українського правопису XVI - XX століття.

Київські глаголичні листки - найдавніша пам'ятка слов'янської писемності .

Український «Отче наш»: Хрестоматія перекладів.

Про сучасну українську тлумачну лексикографію.